Portika logs

Portika logs

piektdiena, 2015. gada 10. jūlijs

Etnonakts 2015

Etnonakts 2014. Foto Steve White
2015. gada 25. jūlijā 17.00 Ērmaņu muižas pagalmu atkal ievibrēs Etnonakts fantastiskie mūziķi. Pie mums viesosies Viļakas etnogrāfiskais ansamblis "Abrenīte", "Lāča duets" (Latvija/Somija), setu mūziķis, izcils ermoņikas spēlētājs Toomas Valk (Igaunija), prūšu dziesmu zinātāji Rūta un Valdis Muktupāveli (Lietuva/Latvija), setu vīru kopa "Ytsiotso" (Igaunija), Anglijas folkgrupa "On the Hop" un līvu tradīciju uzturētāja Julgī Stalte ar draugiem.

Jau no 16.30 Ērmaņmuižas pagalmā varēs satikt mājas maizes ceptuves "Donas" (Smiltene) meistarus, kuri organizēs īpašu sviestmaižu darbnīcu, piedāvājot pašu cepto maizi un dažādus latviskus pavalgus, maizīšu apsmērēšanai. 

22.00 sākas danči, bet 24.00 paši izturīgākie varēs piedalīties Etnonakts jam sesijā. Katrs, kas spēlē tautiskus mūzikas instrumentus, tos var ņemt līdzi un parādīt savu prasmi vakara noslēgumā.Viļakas etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte” dibināts 1985. gadā.  Savu repertuāru „Abrenītes” dalībnieces veido no Abrenes novada dziesmām, dziedot novada balsos (garajā balsā, pusbalsā u.c.) tā, kā dziedāja viņu mātes, tēvi, vecāsmātes.
Ansamblis sadarbojas ar skolām un ir izaudzinājis jaunākās paaudzes dziedātājas. „Abrenītes” sievas tērpjas Abrenes novada baltajos tautastērpos.
Ansambļa vadītāja - Albīna Veina.
Pārpublicēts no Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes.


Lāča duets

Duetā apvienojušās divas enerģiskas, jaunas etnomuzikoloģes Anete Stuce un Zane Pērkone. Anete Stuce pazīstama arī kā Mona de Bo, Rīgas Modes, u.c. grupu dalībniece. Zane Pērkone pēdējos gadus studē Somijā Sibēliusa akadēmijā Helsinkos, pētījusi arī somu deju sotīsi (sotiisi). Dueta repertuārā Dienvidkurzemes teicēja Augusta Lāča dziesmas.Tomass Valks (Toomas Valk)

Tomass Valks ir izcils setu ermoņiku spēlētājs no Igaunijas dienvidiem. Visa viņa dzīve pakļauta setu kultūras un tradīciju kopšanai, etnomūzikas iedzīvināšanai ikdienā.
Rūta un Valdis Muktupāveli
Fantastiskie Baltijas etnotradīciju pārzinātāji un uzturētāji Rūta un Valdis Muktupēveli. Prof. Dr. Rūta Muktupāvela LKA rektore, antropoloģe, folkloras speciāliste, kas Latvijā ienākusi ar dzimtās Lietuvas tradicionālās mūzikas prasmju pienesumu. Multiinstrumentālists Prof. Dr. Valdis Muktupāvels viens no pirmajiem Latvijas jaunā folkloras viļņa kustības dalībniekiem, tam sekojošo jaunu etnomūzikas atzaru izveidotājiem, kā arī mūsdienu etnomūzikoloģijas zinātnes radītājiem Latvijā.


Ytsiotso

Igaunijas setu zemes vīru kopa, kura dibināta 2005. gadā. Līdera Urmas Kalla vadībā grupa izpilda senas setu dziesmas, cenšoties atklāt senākās Dienvidigaunijas un Sibīrijas setu muzicēšanas tradīcijas.  

Anglijas folkgrupa "On the Hop"

Kentas grāfistes tradicionālo kroga dziesmu un deju tradīciju nenogurstoši uzturētāji. Mūziķi,  kas nu jau gadiem, kopš jaunības muzicē kopā, neļaujot šai muzicēšanas tradīcijai izzust no vietējās ikdienas dzīves. Grupas repertuārā galvenokārt Anglijas, bet ne tikai, arī pārējo Britu pavalstu grupas iemīļotākās dziesmas un melodijas.


Julgī Stalte ar draugiem
Julgī Stalte - mūziķe un līvu sabiedriskās kustības aktīviste. Savu ievirzi un prasmes ieguvusi, uzaugot Latvijas folkloras jaunā viļņa aizsācēju, līvu tradīciju un kultūras kopēju Helmī un Daiņa Staltu ģimenē.  Dāvis Stalts līvu sabiedriskais aktīvists, kurš nezaudē saikni ar mūzikas tradīcijām, to uzturēšanu mūsdienās. Līvu Savienības priekšsēdētājs. Šī gada Etnonakts tiek veltīta Julgī un Dāvja tēva Daiņ Stalta nozīmīgumam un nezūdošai piemiņai.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru